Elektroniczne zwolnienia lekarskie od 1. grudnia

  • 30.11.2018, 13:56 (aktualizacja 30.11.2018 14:55)
  • Redakcja Twoja Telewizja Lokalna
Elektroniczne zwolnienia lekarskie od 1. grudnia
Od soboty jedyną formą zwolnień będzie ta elektroniczna.

W Polsce możliwość wystawienia elektronicznego L4 istnieje już od 2016r. Jednak od 1 grudnia 2018r, taka forma zwolnień będzie obowiązkowa.

Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC
Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC
Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC

Lekarz przekazuje zaświadczenie lekarskie e-ZLA (po jego podpisaniu z wykorzystaniem certyfikatu z ZUS, kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub podpisu zaufanego (PZ ePUAP)) elektronicznie do ZUS. ZUS udostępnia e-ZLA płatnikowi składek (np. pracodawcy) na jego profilu na PUE ZUS nie później niż w dniu następującym po dniu otrzymania e-ZLA (bez podawania numeru statystycznego choroby). Informacja ta jest przekazywana także ubezpieczonemu (m.in. pracownikowi) posiadającemu profil ubezpieczonego/świadczeniobiorcy na PUE ZUS.

Do wystawienia e-ZLA uprawniony jest lekarz oraz asystent medyczny. Taki system wystawiania zwolnień ma na celu uprawnienie całego procesu - zwolnienie od razu po wystawieniu jest automatycznie przekazywane do ZUSu. Co ważne, możliwe jest też wystawienie l4 poprzez urządzenie mobilne - np. podczas wizyty domowej.

Wyjątkiem, kiedy zwolnienie nie będzie automatycznie przekazane drogą elektroniczną, jest sytuacja, w której pracodawca nie posiada profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE; na niej odbywa się przekazanie l4). W tym przypadku, lekarz wręczy pacjentowi wydruk z systemu, który trzeba będzie własnoręcznie doręczyć pracodawcy.

 

W związku z wprowadzanymi zmianami, lekarze, pracodawcy oraz ubezpieczeni mogą skorzystać z pomocy w opanowaniu nowego systemu w placówkach ZUS w całym kraju:

  • w piątek - do godz. 18;
  • w sobotę - (tzw. Biała Sobota) w godzinach 9-13;

Pomocą służyć będą też konsultanci Centrum Obsługi Telefonicznej (22 560 16 00):

  • w sobotę i niedzielę w godzinach 8-21 (w tych dniach obsługiwane będą wyłącznie telefony ws. e-ZLA);
  • od 3 grudnia w godzinach 6-22;
Redakcja Twoja Telewizja Lokalna
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe